 

Morenowe wzgórza, modre jeziora, lasy, łąki, pola i zagubione wśród nich osady to główne elementy kaszubskiej krainy. Równie malowniczy krajobraz kojarzy się z Ziemią Bytowską, która zajmuje zachodnią część Kaszub. W poznaniu tego co ofiarowała nam natura pomagają turystom dobrze oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze. Pagórkowate tereny oraz duże połacie leśne w okolicach Bytowa zachęcają do pieszych
i rowerowych wycieczek. Natomiast czyste jeziora przyciągają amatorów kąpieli, sportów wodnych i wędkarzy, a rozległe kompleksy leśne zbieraczy runa leśnego.
Gmina Bytów to nie tylko przyroda. Ślady historii odnajdujemy tu na każdym kroku. Pierwsza wzmianka o naszym grodzie pojawiła się w XII wieku w kronice Galla Anonima. Prawa miejskie Bytów otrzymał w lipcu 1346 roku. Najpiękniejszym zabytkiem Ziemi Bytowskiej jest górujący majestatycznie nad miastem pokrzyżacki zamek, wybudowany na przełomie XIV-XV wieku. Blasku warowni dodaje mieszczące się w północnym skrzydle Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, które posiada bogate zbiory etnograficzne i organizuje liczne wystawy czasowe. Znakami minionych epok są również pozostałe dobrze zachowane zabytki miasta:
- gotycka wieża z XIV w., w której mieści się filia muzeum,
- kościół św. Jerzego z XVII wieku - obecnie cerkiew bizantyjsko-ukraińska,
- eklektyczny kościół św. Katarzyny wybudowany w latach 1848-1954.,
- XIX-wieczny ceglany most kolejowy przerzucony nad rzeką Borują,
- secesyjne kamienice z lat 90-tych XIX w. przy ul. Drzymały.

Magnesem przyciągającym turystów, oprócz bogactw środowiska naturalnego i zabytków architektonicznych, jest również ciekawa oferta kulturalno-rekreacyjna. Na odwiedzających nasze miasto gości czeka dobrze rozwinięta i zróżnicowana baza noclegowa i gastronomiczna, która zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów.
www.bytow.com.pl |